Loader Image

ISO 9001 BELGELERİ VEREN ŞİRKETLER , FİRMALAR , KURUMLAR

ISO belgesi veren Şirketler , kurumlar , firmalar Belgelendirme kuruluşları kimlerdir? Kimler İSO Belgeleri verir ? Açıklamaya çalışacağız.

Belgelendirme kuruluşlarının akredite kuruluşlar olması gereklidir. ISO 17021 Sistem Belgelendirme Standardı akreditasyon standardıdır. Bu kuruluşlar TURKAK ve ya diğer İAS , UAF , JAS-ANZ UKAS gibi Akreditasyon kurumu tarafından akredite olmuş tarafsız belgelendirme kuruluşlarıdır.

Bu kuruluşlar ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standardı veya diğer yönetim sistemi standartlarında denetim yaparlar. Yönetim sistemlerinin kurumların uyguladığını yaptıkları denetimler sonucu karar verirler. Sistemin var olduğunu ve işletildiğini göstermek üzere denetimde başarılı olan kuruluşlara ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini akredite olarak düzenlerler.

ISO 9001 Kalite Belgesi denetimi yapabilmek için iso belgesi veren şirketler nasıl yetki alırlar ? Önce ISO 17021 Sistem Belgelendirme akreditasyon şartlarını tanımlarlar. Bu standardı kurar, gerekli denetçi havuzunu hazırlarlar. Akredite olacakları EA ve NACE kodlarına göre oluşturarak bir akreditasyon örgütü tarafından akredite edilirler.

Türkiye’de Akreditasyon yetkisi yalnızca Türk Akreditasyon Kurumu (TURKAK)  dır. Yani TURKAK ’dan akredite bir belgelendirme kuruluşundan akredite alacağınız belgeler şunlardır. ISO 9001:2015 belgesi ve ya ISO 14001:2015 , ISO 45001:2018  , ISO 22000:2018 gibi diğer yönetim sistemi belgeleriniz size akredite iso belgesi olarak sunar. Bu iso belgeleri üzerinde TURKAK logosu bulunacaktır.

BELGELENDİRME KURULUŞU SEÇİMİ

ISO Belgesi veren şirketler tarafından belge alamak isteyen firmalar önce belgelendirme kuruluşu seçer. Mesela TURKAK Akreditasyonu tercih edeceksiniz. Bu duruma resmi web sitesinde ki belgelendirme kuruluşu ara bölümüne gitmesi gerekir.

Burada kuruluş türü seçme bölümü bulunmakta. Bu bölümden Yönetim Sistemleri Belgelendirme seçecek. Sonra Belgelendirme kuruluşu için il seçeneği bulunmakta. Kendi bulunduğu ilde var ise  veya istediği bir ilden seçim yapar. 

Burada seçim yapmanız yeterli değil. Seçtiginiz Belgelendrme Kuruluşu Kapsamı önemli.

Diyelim ISO 9001.2015 Standardı için başvuru yapacaksınız ve Özel hastanesiniz. O kuruluş eğer EA 38 Kodunda akredite değilse size ISO 9001 Belgesini TURKAK Aktedite olarak veremez . Başvurunuzu kapsamımızda yok diye geri çevirir.

ISO Belgesi veren şirketlerin yanında yeşil yazı ile aktif yazıyor ise  hangi Standartlarda ve EA Kodlarında akreditasyonu oldugunu görmek için kuruluşun üzerine gidip tıklamanız gerekli. Kırmızı yazı ile geri çeklidi ve ya askıda yazıyor ise boşuna bakmanıza gerek yok. Belge verme yetkisinde sorun var demektr.

Tıkladığınızda sayfa aşağı doğru acılacak. Burada Genel bilgiler bulunmakta İletişim bilgileri ve akreditasyon bilgileri. Yönetim Sistemi Belgesi akreditasyon standardı TS EN ISO/IEC 17021-1:2015 göreceksiniz.

Akteditasyon sertifikası bölümü bulunmakta. Orada HTML Önizleme bölümüne basın.Yeni bir sayfada PDF açacak site. Buradan ISO Belgesi veren şirketlerin hangi standart ve  kapsamlarda akredite olduğunu görürsünüz.

BELGELENDİRME BAŞVURUSU:

Seçtiğiniz belgelendirme kurumunda ISO Belgesi için istediğiniz standart ve ya EA Kodu var mı? Var ise sıra belgelendirme başvurusunda. 

Başvuru formu TURKAK Kuralları gereği seçtiğiniz ISO 9001 Belgesi veren firmanın web sitesinde mutlaka olmalıdır. Bu nedenle kuruluşunu web sitesine gidin ve başvuru formunu indirin.

Başvuru formu doldurarak işe başlayın. Başvuru formunda öncelikle  firmanızın genel bilgileri yer alacaktır. Bu bölümde firmanızın ünvanı , adresi , saha adresleri , iletişim bilgileri  , vergi dairesi vegi numarası gibi alanları doldurun. Burada ek bir bilgiye gerek yok. 

Sonraki süreç biraz daha teknik bir bilgi. Örneğin Belgelendirme kapsamı gibi. Belgelendirme kapsamına yazdığınız cümle sizin EA - NACE Kodunu belirleyecek. Örneğin Altyapı Üst Yapı İnşaat işleri yazdınız. EA Kodunuz EA 28 olacak.

Kapsam belirlerken her işi yaparız abi olmayacak tabi ki. Kurumunuz ne iş yapıyor ise onu belirtmeniz lazım. Biz düşündük ileride bu işide yaparız hadi yazalım diye bir süreç olamaz. Çün ki yazdığınız kapsam ile uyumlu ISO 9001 Dokumanlarının olması gerekir. 

Bu ISO 9001 Sistemini fiili bir iş ile uygulamaya koymuş olmalısınız. Biz inşaatcıyız ama ileride medikal malzemede satacağız kapsama yazalım olmaz. Medikal malzeme satışı yapıyorsanız ve bununla ilgili dokumanlarınız var ise yazarsınız. 

Ankara şehrimizde ISO belgesi denetimi vemek için akredite edilmiş bir çok belgelendirme kuruluşu bulunmaktadır. Ankara İSO belgelendirme hazırlıklarınızda danışmanlık hizmeti için bize ulaşınız.