ISO BELGESİ VEREN ŞİRKETLER

ISO BELGELERİ VEREN KURUMLAR

ISO belgesi veren Şirketler , kurumlar , firmalar Belgelendirme kuruluşları kimlerdir? Kimler İSO Belgeleri verir ? Açıklamaya çalışacağız. Belgelendirme kuruluşlarının akredite kuruluşlar olması gereklidir. ISO 17021 Sistem Belgelendirme Standardı akreditasyon standardıdır. Bu kuruluşlar TURKAK ve ya diğer İAS , UKAS gibi Akreditasyon kurumu tarafından akredite olmuş tarafsız belgelendirme kuruluşlarıdır.

Bu kuruluşlar ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standardı veya diğer yönetim sistemi standartlarında denetim yaparlar. Yönetim sistemlerinin kurumların uyguladığını yaptıkları denetimler sonucu karar verirler. Sistemin var olduğunu ve işletildiğini göstermek üzere denetimde başarılı olan kuruluşlara ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini akredite olarak düzenlerler.

ISO 9001 Kalite Belgesi denetimi yapabilmek için iso belgesi veren şirketler nasıl yetki alırlar ? Önce ISO 17021 Sistem Belgelendirme akreditasyon şartlarını tanımlarlar. Bu standardı kurar, gerekli denetçi havuzunu hazırlarlar. Akredite olacakları EA ve NACE kodlarına göre oluşturarak bir akreditasyon örgütü tarafından akredite edilirler.

Türkiye’de Akreditasyon yetkisi yalnızca Türk Akreditasyon Kurumu (TURKAK) ‘dır. Yani TURKAK ’dan akredite bir belgelendirme kuruluşundan akredite alacağınız belgeler şunlardır. ISO 9001:2015 belgesi ve ya ISO 14001:2015 , ISO 45001:2018 gibi diğer yönetim sistemi belgeleriniz size akredite iso belgesi olarak sunar. Bu iso belgeleri üzerinde TURKAK logosu bulunacaktır.

Ankara şehrimizde ISO belgesi denetimi vemek için akredite edilmiş bir çok belgelendirme kuruluşu bulunmaktadır. Ankara İSO belgelendirme hazırlıklarınız için danışmanlık hizmeti için bize ulaşınız.