Loader Image

FSSC 22000 BELGESİ

FSSC 22000 Belgesi Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ISO 22000 GGYS temel alarak Almanya Merkezli Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı tarafından oluşturulmuş ve GFSI (Global Food Safety Initiative) tarafından onaylanmış bir Yönetim Sistem yaklaşımıdır. Belgelendirmesi FSSC 22000 Belgesi ile yapılır.

 

FSSC 22000 Standardının dayandığı oluşturan üç temel birleşen vardır.

 • ISO 22000 GGYS : ISO 22000 gereksinimleri yönetmek, dahili ve harici iletişim ve sistemi sürekli iyileştirmek için tüm tedarik zincirinde ortak çerçeve sağlar.
 • PRPs : sektöre özel Ön Koşul Programları (ISO / TS standartları / BSI PAS)
 • FSSC 22000 Gereksinimler. Bu gereksinimler FSSC 22000 tutarlılık, bütünlük sağlamak ve planın yönetimini ve yönetimini sağlamak için özel gereksinimler ekler.

FSSC 22000 KAPSAMLARI NELERDİR ?

HAYVAN ÇİFTÇİLİĞİ (KATEGORİ A)

Gıda zinciri alt kategorisi AI, insan tüketimi için karada çiftlik hayvanı yetiştiriciliğini ifade eder. Avlanma veya tuzak kurma gibi faaliyetler dahil değildir.

GIDA İMALATI (KATEGORİ C)

Gıda zinciri kategorisi C, aşağıdaki gıda işleme faaliyetlerini içerir:

 1. Bozulabilir hayvansal ürünlerin işlenmesi. Balık dahil hayvansal ürünlerin üretimi ve deniz ürünleri, et, yumurta, süt ve balık ürünleri
 2. Bozulabilir bitki ürünlerinin işlenmesi. Taze dahil bitkisel ürünlerin üretimi meyveler ve taze meyve suları. Ayrıca sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve bakliyat, dondurulmuş su bazlı ürünler(ör. buz)
 • Bozulabilir hayvan ve bitki ürünlerinin işlenmesi. Karışık hayvan ve bitki üretimi pizza, lazanya, sandviç, hamur tatlısı, hazır yemek gibi ürünler
 • Ortam sıcaklığında stabil ürünlerin işlenmesi konserve yiyecekler, bisküviler, ekmekler dahil olmak üzere ortam sıcaklığında saklanır ve satılır. atıştırmalıklar, yağ, içme suyu, içecekler, makarna, un, şeker, gıdaya uygun tuz.

HAYVAN YEMİ ÜRETİMİ (KATEGORİ D)

Besin zinciri kategorisi D, hayvan yemi ve evcil hayvan yemi üretimini kapsar:

 1. Gıda üreten hayvanlara yönelik, tek veya karışık bir gıda kaynağından yem üretimi.
 2. Evcil hayvan yemi üretimi (sadece köpekler ve kediler için). Gıda üretmeyen hayvanlar için amaçlanan tek veya karışık gıda kaynağından yem üretimi.
 3. Evcil hayvan yemi üretimi (diğer evcil hayvanlar için).

CATERING (E KATEGORİSİ)

Gıda zinciri kategorisi E, yemek hizmeti tüketicilere sunulduğunda geçerlidir. Yiyecek, tüketim yerinde veya bir uydu ünitesinde hazırlanır.Örnekler şunları içerir:

 • Doğrudan tüketiciye yiyecek sunan veya hemen tüketilmesi için yiyecek sunan üretim birimleri / mutfaklar. Örnek verirsek restoranlar, oteller, kafeteryalar;
  • Tüketicilere doğrudan servis ile uzak bir yerde yiyeceklerin elleçlenmesi. Örnek verirsek kantinler, kafeler, yemek arabaları ve etkinlik catering.

GIDA AMBALAJ ÜRETİMİ VEAMBALAJ MALZEMELERİ (KATEGORİ I)

Gıda zinciri kategorisi I, aşağıdakiler için gıda / yem ambalajı, gıda / yem ambalaj malzemeleri ve ara ürünlerin üretimini içeren ambalajları kapsar:

 1. Gıdanın normal kullanımı sırasında gıdayla temas edecek doğrudan gıdayla temas eden yüzeyler veya malzemeler. Açarsak  gıdayla fiziksel olarak temas eden veya kafa boşluğuyla temas halinde olan) paketleme ve / veya;
 2. Gıda ambalajının normal kullanımı sırasında gıda ile doğrudan temas halinde olmayan dolaylı gıda temas yüzeyleri veya malzemeler, ancak maddelerin gıdaya geçme olasılığı vardır.

Kişisel bakım, eczane veya diğer kullanımlar için kullanılan ambalaj malzemeleri standardın kapsamı dışındadır. Tek kullanımlık sofra takımları yalnızca gıda ürünüyle birlikte (ve gıda ürününün bir parçası olarak) satıldığında onaylanabilir.

Örnekler, yoğurtla, çatallarla veya yemeye hazır yiyeceklerle paketlenmiş yemek çubuklarıyla paketlenmiş kaşıklardır. Gıda ürününün birlikte (ve bir parçası olarak) satılması da dahil olmak üzere kullanım amacı, kapsam bildiriminde açıkça belirtilecektir.

BİYOKİMYASALLARIN ÜRETİMİ (KATEGORİ K)

Gıda zinciri kategorisi K, Biyo-Kimyasalların üretimini içerir. Gıda ve yem katkı maddelerinin, vitaminlerin, minerallerin, biyo-kültürlerin, tatlandırıcıların, enzimlerin ve işleme yardımcılarının üretimi için geçerlidir. Ancak pestisitleri, ilaçları, gübreleri ve temizlik maddelerini içermez.

FSSC 22000 v5.1 Ek-1

Kapsam Beyanı

FSSC 22000 Belgesi, bir ürün sertifikası değil, bir Yönetim Sistemi sertifikasıdır. Bu nedenle, kuruluşun ürettiği tüm ürünleri ayrı ayrı listelemekten kaçınılmalıdır

Gıda güvenliğini etkileyen uygulamalı teknolojilerden bahsedilecektir. Örneğin, sterilizasyon, pastörizasyon, fermantasyon, kurutma gibi. Ancak tüm işlem adımlarının kapsam açıklamasına dahil edilmemesi şiddetle tavsiye edilir. Örneğin Hammaddelerin alınması, hammaddelerin depolanması, karıştırma, prova yapma, fırınlama , plastik ambalaj, depolama - tercih edilmez).

Gıda güvenliğinde hayati bir işlevi olduğunda (örn. Vakumlu paketleme, MAP paketleme) ve / veya gıda güvenliği üzerinde potansiyel bir etkisi olduğunda ambalaj türü belirtilecektir. (örneğin cam).

Ambalajın (satır içi) açılması, şişe preformlarının şişirilmesi, baskı vb. Ayrıca sınırlı paketleme faaliyetleri gıda ambalajı üretimi olarak kabul edilmez. Sahada gıda üretimi ile bağlantılı olduğu durumlarda sertifikasyon kapsamına dahil edilir.

Ürünlerin belirli hassas tüketici gruplarına yönelik olması durumunda, bu, kapsam bildiriminde belirtilecektir (örn. Bebek maması, bebek maması vb.).

Depolama, ambarlama ve dağıtım, teslimat, tedarik ve sevkiyat operasyonları (tesis içinde veya dışında), yalnızca üretim kapsam bildirimine eklenebilir.

"Satış" kelimesine izin verilmiyor. Bir üreticinin her zaman satış aktiviteleri olacağı gibi ürünlerini satma ihtiyacı duyuyorlar . Ancak yok satış süreci için gıda üretim standardındaki hükümler veya özel şartlar, bu nedenle denetlenebilir değildir. Kapsam bildiriminde görünemez. Aynı gereklilik pazarlama, ihracat ve / veya ithalat gibi satışlara eşdeğer veya benzer kelimeler için geçerlidir.