Loader Image

TURKAK AKREDİTE LOGOLU ISO BELGELERİ

TURKAK Logolu iso belgesi ve TURKAK Akredite ISO Belgeleri ne demektir? Bu yazımızda bunu açıklayacağız.

Akreditasyon Nedir ? Türk Dil Kurumu Büyük Sözlükte Akreditasyon kelimesinin karşılığı ; Kuruluşların, üçüncü bir tarafça belirlenen teknik ölçütlere göre çalıştığının bağımsız ve tarafsız bir kuruluş tarafından onaylanması ve düzenli aralıklarla denetlenmesi olarak geçmektedir.

TURKAK AKREDİTASYONU Nedir?

TURKAK akreditasyonu ; Ülkemizde Ürün Muayene , Test, Belgelendirme , Laboratuvar gibi alanlarda Akredite etmeye yetkili tek ve milli kuruluşumuz olan TURKAK tarafından kuruluşun akredite edilmesidir.

Avrupa Akreditasyon Birliğinin (EA); Uluslar arası Akreditasyon Forumunun (IAF) ; ve Uluslar arası Laboratuvar Akreditasyonu Birliğinin (ILAC) tam üyesi konumunda olduğundan vermiş olduğu akreditasyon yetkisi ile İSO 9001 BELGESİ veren TURKAK akredite belgelendirme kuruluşların belgeleri tüm dünyada kabul görmektedir.

TURKAK AKREDİTELİ İSO 9001 BELGESİ Nedir?

Özel ve ya kamu iştiraki olan kuruluşların ISO 17021 Standardı gereksinimlerini karşılamaları gereklidir. Bu şartlar dokümantasyon ve denetçi alt yapısını oluşturma şartlarıdır. Daha sonra TURKAK tarafından yapılacak olan Akreditasyon denetimi sonucu TURKAK ’dan yetkilendirilmektedirler.

TURKAK ‘dan bu akreditasyon yetkisini alan belgelendirme kuruluşları vermiş oldukları iso belgesi üzerinde TURKAK logosunu bulundururlar.

Bu belgeler TURKAK akredite iso belgesi. Turkak logolu iso belgesi. Hatta bazen çok yanlış bir söylem olan TURKAK iso belgesi olarak isimlendirilmektedir.

TURKAK ONAYLI KURULUŞLAR LİSTESİ

TURKAK web sitesi içerisinde bulunan Akredite Kuruluş Arama linki. Bu Link aracılığı ile TURKAK ’dan akredite iso 9001:2015 Kalite belgelendirme kuruluşları listesine ulaşabilirsiniz.