Loader Image

ISO 10002 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ – KURULUŞLARDA ŞİKÂYETLERİN ELE ALINMASI STANDARDI

ISO 10002 Belgesi Kalite Yönetimi - Müşteri Memnuniyeti Kuruluşta Şikayetlerin Ele Alınması Yönetim sistemi  Kaynak ISO yani Uluslar arası standartlar Örgütü tarafından hazırlandı. Standardın amacı işletmelerin Müşteri beklentilerini karşılamak ve müşteri şikayetlerini bir sistematik yaklaşım içerisinde değerlendirmesi üzerinedir.

Müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik olarak nasıl bir sistem oluşturulmanız gerektiğini anlatan bu standartdı ISO 2004 yılında yayınladı. Bu standart  bir yönetim sistemi standardıdır. İşletmelerin Müşteri şikayetlerinin nasıl bir fırsata dönüştürülebileceği. Şikayetin memnuniyetin artırılmasında nasıl yardımcı olabileceği. Şikayet konusunun kaynağına inerek müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için ISO 10002 Müşteri memnuniyeti yönetim Sistemi standardı uygulanır. Uygulanan bu standarda İSO 10002 Belgesi ile belgelendirile bilir.

ISO 10002 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi müşteri odaklılık üzerinde çalışmalar yapılmasını sağlayan bir standart olsa da ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem tüm işletmeler tarafından uygulana bilir bir kalite yönetim sistemi olması nedeni ile müşteri şikayetlerinin tam olarak ele alınması değerlendirilmesi hususunda beklentilere karşılayamaması nedeni ile ISO 10002 Standardı ISO tarafından yayımlanmıştır.

AKREDİTE ISO 10002 BELGESİ

ISO Tarafından yayınlanan standartların belgelendirme kurallarını ve akreditasyonlarının IAF tarafında belirlenmektedir. ISO 10002 Belgesi şu an her hangi bir akreditasyon kurumu tarafından akredite edilmedi. TURKAK Akredite ve ya İAS Akredite iso 10002 Belgesi bulunmuyor. Bu nedenle almış olduğunuz belge akreditasyonu olmayan belge olacaktır.

GÜNCEL VERSİYONU HANGİSİ

Müşteri Memnuniyeti Standardı ISO tarafından  ISO 10002 güncel versiyonu 2018 olarak yayınlandı. Bu nedenle belgenin tek geçerli revizyonu ISO 10002:2018 Belgesi olarak belge verilmektedir.  Bir önceki revizyon olan 2014 Revizyonu artık geçerli değildir. ilk yayın tarihi 2006 yılında ISO tarafından gerçekleşti. Bu nedenle ilk yayın ve iki revizyon ile son halini almış oldu. Son revizyonun yapılmasının temel sebebi ise ISO 9001 Standardı ile uyumlu hale getirilmesidir. Standardın Maddeleri KYS 9001 de olduğu gibi 10 madde olarak düzenlenmiştir.

HANGİ BELGELENDİRME KURULUŞUNU SEÇMELİSİNİZ

Ülkemizde Yönetim Sistemleri konusunda Ulusal ve ya Ulusalar arası bir akreditasyon kurumu tarafından akredite edilen kuruluşlar var. Bu belgelendirme kuruluşlarından akreditasyonsuz olarak belgelendirilir.