Loader Image

ISO KALİTE BELGESİ NEDİR KALİTE BELGESİ HANGİSİDİR

ISO Kalite Belgesi Nedir Kalite Belgesi Hangisidir Nelerdir ve ya hangileridir. Bizden Kalite Belgelerimizi istediler. Bu sorular en çok karşılaştığımız sorular. Kalite Belgesi denilince kurumlar hangi belgeden bahsedildiği konusunda fikir sahibi değiller. Yönetim Sistemleri Kalite Kavramı Ürün Kalitesi kavramı ile karışıyor.

ÜRÜN KALİTE STANDARTLARI

Kalitede ürünler için standartlar denildiğinde ne demek istiyoruz ? ISO ve ya Ülke ulusal standartlarının ve ya bir birlik ve ya derneğin oluşturduğu standartları anlamalıyız. Örneğin CE Belgelendirme için Avrupa Birliği tarafından Direktifler. TSE tarafından ISO veya diğer kurumlardan çevrilen ve kabul edilen ve ya kendi yayınladığı standartlar. Rusya GOST-R Belgesi örnekleri uzatabilirim .

YÖNETİM SİSTEMİ STANDARTLARI

Konunun özü bunlar ürün şartları için oluşturulan standartlardır. Biz burada Yönetim Sistemleri Kalite kavramı üzerinde duralım. ISO 9001 standardı Kalite Yönetim Sistemi ismi nedeni ile yanlış bir kullanımlara açıktır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi için işletmelerin kullanmış oldukları bir kısaltmadır.

Uluslar arası Standartlar Örgütün (ISO) yayınlamış olduğu standartlardan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi standardı kurumların sistematik yaklaşımlarının kaliteye odaklı bir yaklaşım ile yürütüldüğünün gösterildiği kalite yönetim sistemi belgesidir.

ISO 9001 ve ya ISO Kalite Belgesi Nedir diğer Standartlar hakkında yazılarımızı inceleyebilirsiniz.