Loader Image

ISO BELGESİ FİYATI NASIL HESAPLANIR ?

Yönetim Sistemleri Belgeleri konusunda araştırma yapan firmalar iso belgesi fiyatları farklılıkları neden bu kadar değişken diye soruyorlar.

ISO Belgesi fiyatları araştırma sürecinde öncelikle sizin temel giderleriniz olacağını bilmeniz gerekiyor. Bunlar Danışmanlık hizmeti alacaksanız; Danışman firmaya hizmet bedeli ve Belgelendirme kurumuna ödeyeceğiniz denetim ve belge basım bedelidir.

Danışmanlık firmaları ile ilgili linkimizde açıklama yaptık. Şimdi ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi vermeye yetkili kuruluşları anlatmak ile yazımıza devam edelim.

ISO belgeleri belgelendirme konusunda uluslar arası akreditasyon kuralları vardır. Bu akreditasyon kuralları gereği belgelendirme kuruluşları; ISO 17021:2013 Standardı gereği bir akreditasyon kurumundan yetkili olan kuruluşlardır.

Bu akreditasyon yetkisi Ülkemizde TURKAK ’dır (Türk Akreditasyon Kurumu). TURKAK dışına yönetim sistemleri konusunda başka bir özel akreditasyon kurumu kurulamaz ve kuruluşları akredite edemez.

Avrupa Birliği dışında bazı ülkede bir veya birkaç akreditasyon kurumu bulunabilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde İAS, ANSI, UAF gibi kurumlar bulunmaktadır.

Belgelendirme kuruluşu fiyatlandırması ise başvuru yaptığınız ISO 9001:2015 Belgelendirme kapsamına göre EA Kodu ve çalışan sayısına göre çıkacak olan denetim gün hesaplaması ile belirlenmektedir.

Adam gün hesabı dışında bir de sertifikasyon basım ücreti bulunmaktadır. Görüldüğü gibi sabit fiyat; kampanya yaptık, üçe aldık beşe verdik gibi pazarlama aldatmacaları ISO 9001 Belgelendirme maliyeti hesabınız için geçerli değildir.

Bu akredite belgelendirme kuruluşları fiyat politikalarını kendileri belirlemektedirler. Akreditasyon kuralları gereği iso belgesi alacak kuruluşun adam/gün bazında denetim planlarlar. Bu esasa göre fiyatlandırma yaparlar. Bunun dışında bu politikaya uymayan özellikle yurt dışı meşeyi olan belgelendirme kuruluşları bulunmaktadır.

İSO 9001 fiyat farklılıklarında alacağınız hizmetin içeriğine bakmanız gerekmektedir. Tam ve bağımsız denetim yapan belgelendirme kuruluşu fiyatları ile denetim yapmadan zaman emek harcamadan belge satan kuruluşların fiyatının aynı olması beklenemez. Unutmayınız ki ucuz etin yahnisi yavan olur.