Loader Image

ISO BELGELERİ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Bu yazımızda İSO Belgesi geçerlilik süresi ve gözetim denetimi süresi hakkında bilgilendirme yapacağız.

,Kurumlar bir zorunluluk , ihale şartnamesi ve ya müşteri beklentisi nedeni ile iso Belgesi aldıktan sonra ilk gözetim denetiminde neden para verelim aldık ya!

Bu süreci şu şekilde açıklıyoruz. Uluslar arası akreditasyon kuralları gereğince ki bu kuralları IAF (Uluslararası Akreditasyon Formu) belirlemektedir. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi geçerlilik süresi 3 yıllık periyot için düzenlenen belgelerdir. ISO belgesi geçerlilik süresi başlangıcı İSO Belgelendirme kuruluşunun belgelendirme denetimi sonucu belge basım tarihi ile başlamaktadır.

Belgelendirme denetimi sonucu 3 yıl için düzenlenen İSO 9001:2015 belgesinin her yıl yılda en az bir kez gözetim denetimi gerçekleştirilmek zorundadır.

Nasıl ki İSO 9001 Belgelendirme denetiminde denetim ücreti ödüyorsanız bu yıllık gözetim denetimlerinde de İSO 9001 Gözetim denetimi ücreti ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar ödemezseniz Belgelendirme kuruluşu İSO 9001 Belgenizi önce askıya alacak daha sonra ise iptalini gerçekleştirerek bağlı olduğu Akreditasyon kurumuna bilgi verecektir.

ISO belgesi geçerlilik süreci olan 3 yıllık periyodu açıklamak gerekirse;

İlk yıl belgelendirme denetimi gerçekleştirir ve belge düzenler. Bu tarihi Mayıs 2021 olsun.

ilk gözetim denetimi Mayıs 2022 içerisinde gerçekleştirilmesi ve bir sonraki yıl bu denetimin tekrarlanması gerekir. Böylece periyot tamamlanmış olur.

Hiçbir akredite belgelendirme kuruluşu size 1 yıllık ve ya 4 yıllık İSO belgesi düzenleyemez.

İso 9001 belgesi üzerinde geçerlilik tarihleri şu şekilde yazılmaktadır.
Sertifika düzenlenme tarihi: (İlk Basım Tarihi)
Sertifika geçerlilik tarihi: (Gözetim Denetim Tarihi)
Belgelendirme periyodu: (3 yıl)