Loader Image

KAMU İHALELERİNDE GEÇERLİ İSO 9001 BELGESİ

Kamu İhalesi için iso belgesi almak istiyorum ? Hangi iso belgelerini alacağım diye gelen sorular üzerine bu yazımızı oluşturduk.

KİK (Kamu İhale Kurumuna) bağlı olarak 4734 sayılı kanun kapsam iso belgeleri süreci. Bu kapsamda çıkan ihalelerde Kaliteye ilişkin belgeler bölümünde şöyle belirtir. Akreditasyon Forumu Karşılıklı Tanınma Antlaşmasında yer alan ulusal akreditasyon kurumlarınca akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yabancı ülkede düzenlenen belgeler, Türk Akreditasyon Kurumundan alınan teyit yazısı ile birlikte sunulması durumunda tasdik işleminden muaftır.

Bu belgelerden yabancı dilde düzenlenenlerin tercümelerinin, Türkiye’deki yeminli tercümanlar tarafından yapılması ve noter tarafından onaylanması zorunludur. Bu tercümeler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tasdik işleminden muaftır açıklanması bulunmaktadır.

Yukarıda ki yazıyı açıklamaya çalışırsak; Akreditasyon kurumlarının en üstünde İAF (Uluslar arası Akreditasyon Formu) bulunmaktadır. IAF karşılıklı tanıma anlaşması imzalayan her Akreditasyon kurumundan akredite İSO 9001 belgelendirme kuruluşlarının düzenlemiş olduğu belgeler bu Tanıma Anlaşması imzalayan ülkelerde de geçerlidir.

TURKAK IAF üyesi bir kuruluştur. İhale merci eğer Belgeniz TURKAK onaylı ise ; TURKAK web sitesinden size belgelendirme gerçekleştiren kurumu bulup belgenizin geçerliliğini buradan doğrular. Başka bir yöntem ise belgenin üzerinde ki kare kod ile doğrulamasıdır. Eğer IAF üyesi başka bir Akreditasyon kurumunun İSO 9001 belgelendirme kuruluşundan alınmış iso belgesi ise; örnegin İAS gibi o zaman bu belge doğrulama işini TURKAK in yapmasını ister.

TURKAK belgenizin geçerli bir İSO 9001 Belgesi olduğunu Akredite İnceleme Formu düzenleyerek kanıtlar. Bu hizmetin bedeli 750 TL dir. Buradan da anlaşılacağı üzere Kamu İhalelerine Katılan kuruluşların TURKAK Akredite iso 9001 belgesi almaları daha az zamana ve maliyete neden olacaktır.

kamu ihalesi iso belgesi şartları hakkında daha detaylı bilgi için TURKAK Akredite Belge sayfamızı inceleyin