Loader Image

ISO 9001 BELGESİ OLAN FİRMALAR

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi olan firmalar; Kalite Yönetim Sitemi Standardının gerekliliklerini yerine getirmiş kurumlardır. Bu Kurumlar ISO 9001 Belgelendirme denetimi sonucu İSO 9001 Belgesi almaya hak kazanmış kuruluşlardır.

Bu kuruluşların İSO 9001 belgeleri Akredite bir belgelendirme kuruluşu tarafından düzenlenerek işletmeye verirler.

İşletme İSO 9001 Belgesi sorgulama yani belgeyi doğrulama işlemini belge aldığı akredite kuruluşun web tabanı üzerinden gerçekleştirecek.

En çok sorulan soru ise ISO Belgesi olan firmaları nasıl sorgularım? Bu konuda daha önce belirtiğimiz gibi Her akreditasyon kurumu kendi sayfasında yayınlıyordur.

Bu süreçte Türk Akreditasyon Kurumu ne yaptı ? Kendi akredite ettiği kurumların vermiş olduğu yönetim sistemi belgeleri için kare kod uygulaması getirdi.

Belgelendirme kuruluşu denetimini tamamladığı kurumların belgelerinin basım aşamasında TURKAK tarafından verilen bu kare kodu belge üzerine koymak zorundalar.

Böylece belge doğrulaması yapacak kurum ve ya kişiler ne yapacaklar ? İster TURKAK web sitesi üzerinden bu kare kod TBDS numarasını girecekler; İsterlerse direk kare kod okutarak doğrulama yapacaklar.

TURKAK Akredite ISO Belgesi olan firmalar kendi belgelerini böyle doğrulayacaklar.