Loader Image

ISO BELGELERİ AFYON

Bir çok kuruluşun ISO 9001 Belgesi ve ISO Belgeleri ile belgelendiği Afyon ilimiz son yıllarda özel sektörün de yatırımlara yönelmesiyle sanayileşmede sıçrama yapmıştır. Afyon İlimizde  imalât sanayi gelişmiş durumdadır. Böylece Gıda sektöründe Ülkemizin önde illerinden olan Afyon da kaymak ve kaymaklı şeker üretimi ön planda iken, Son dönemlerde yükselen sektör olarak sucuk üretimi, şehir ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Gıda dışı sanayide ise İscehisar ve çevresinde çıkarılan mermer ocakları sayesinde gerek işlenmiş gerek ham madde olarak yurt içine ve yurt dışına satılmaktadır. Böylece Ülkemize Döviz girdisi sağlanmaktadır. Afyonkarahisar merkez ve ilçelerinde çeşitli büyüklükte organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri bulunmaktadır. Bu Sanayi Sitelerinde bulunan KOBİ statüsünde ki işletmeler  ISO 9001 Belgesi  Afyon ilinde ki belgelenen firmaların önemli bölümünü kapsamaktadır.

Bu sayede Kalite bilinci kurumlarda yer edinmiştir. Afyon İlimiz Organize sanayi bölgeleri bulunması açısından önemli bir yere sahiptir. Toplam 7 adet sicil almış OSB bulunmaktadır. Bu sayede Ülke ekonomimizde önemli bir yer edinmiştir.
Bunlar;

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi 

Ağırlıklı sektör grubu; gıda ürünleri imalatı, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin ve kauçuk-plastik ürünlerin imalatı sanayidir. Gıda Sektöründe yer alan Kuruluşlar ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi dışında; ISO 22000 : 2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi , FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi , BRC Belgesi ve IFS Belgesi gibi Gıda İhracatına Yönelik Kalite Belgeleri bulunmaktadır.  Diğer Sektörlerde ki kuruşlular Afyon ISO 9001 Belgesi ve Belgeleri ile belgelenerek Kalite Belgelerini büyük oradan tamamlamışlardır. 

Bolvadin Organize Sanayi Bölgesi

Ağırlıklı sektör grubu; gıda ürünleri imalatı sanayidir.

Sandıklı Organize Sanayi Bölgesi

Ağırlıklı sektör grubu; makine ekipmanlarının kurulumu-onarımı, elektrikli teçhizat ve kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sanayidir.

İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Ağırlıklı sektör grubu; mermer ve mermer makine-ekipmanların kurulumu ve onarımı sanayidir.

Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi

Ağırlıklı sektör grubu; gıda ürünleri imalatı sanayidir.

Dinar Organize Sanayi Bölgesi

Ağırlıklı sektör grubu; tekstil ve gıda ürünleri imalatı sanayidir.

Şuhut Organize Sanayi Bölgesi 

Ağırlıklı sektör grubu; kimya, mobilya ve gıda ürünleri imalatı sanayidir.