Loader Image

ISO 9001 BELGESİ NEDİR KİM VERİR ?

ISO 9001 Belgesi nedir kim verir diğer bir değiş ile ISO Belgelendirme Kuruluşları Kimlerdir? Bu yazımızda bunu açıklayacağım. Yönetim Sistemleri Belgelendirme Kuruluşu olmanın yolu ancak ve ancak akreditasyondan geçmektedir. Akreditasyon denildiğinde aklımıza öncelikle IAF gelmeli.

IAF Uluslararası Akreditasyon Formudur. Yönetim Sistemleri konusunda akreditasyon kurallarını IAF Belirler. Bu belirleme sürecinde sac ayağının bir değeri ISO yani Uluslararası Standartlar Örgütüdür. ISO yayınladığı ISO 17021 uygunluk değerlendirmesi yapan kuruluşları akredite eden akreditasyon kuruluşları için genel şartlar Standardı ile akreditasyonun hangi şartlarda sağlanacağını belirler. Bu akreditasyon kurumunun IAF tarafından akreditasyonu için hazırlanan standarttır.

Örnek vermek gerekir ise Ülkemiz Akreditasyon Örgütü TURKAK ISO 17021 uygunluk değerlendirmesi yapan kuruluşları akredite eden akreditasyon kuruluşları için genel şartlar standardını uygulamaktadır. Bu nedenle EA ve ya IAF gibi kurumlara üye olabilmekte ve tanınmaktadır.

AKREDİTASYON KURUMU NASIL AKREDİTE EDER

Yukarıda Ulusal Akreditasyon Kurumunun nasıl Akreditasyon aldığından bahsettim. Şimdi Bu kurumlar nasıl akreditasyon veriyor bundan bahsedeceğim. Ulusal Akreditasyon kurumları ISO 9001 Belgesi verenler daha doğrusu verecekler ve ya diğer yönetim sistemleri belgesi veren kuruluşları ISO 17021 Standardı ile inceler ve akredite eder.

Belgelendirme Kuruluşu olmak isteyen Organizasyon öncelikle hangi standartlarda belgelendirme yapacağını belirlemelidir. Tabi ki olmasa olmaz standart ISO 9001 Standardıdır. Bu standartta belgelendirme yapacak kuruluşlar EA Koduna göre yetkin denetçiler atar.

Bu yetkin denetçiler ile TURKAK Şahit denetimine girmektedirler. Böylece TURKAK Logolu Belge verme yetkisi almaktadır. Akreditasyon sürecini tamamlayan kurumlar Belgelendirme denetimi yapabilir.

Türkiye nin Her İlinde Belgelendirme kuruluşu bulunmamakta. Özellikle Ticaretin ve Sanayinin yoğun olduğu Ankara , İstanbul , İzmir , Kocaeli , Adana , Antalya , Gaziantep , Diyarbakır gibi illerimizde bulunmaktadır.

Her belgelendirme kuruluşu Tüm ISO Standartlarında belge veremezler. Hangi standartlarda hangi EA -NACE kodlarında akredite oldular ise o alanda iso belgesi düzenleyebilirler.

Örnek verelim belgelendirme Kuruluşu EA 28 İnşaat kodunda ISO 9001 Standardında akredite olmuş ise Belge verir. Eğer EA 28 İnşaat Kodunda ISO 14001 Standardında akredite olmamış ise Belge veremez.