Loader Image

ISO DENETİM NEDİR ?

Bir işletme sahibi iso belgesi denetimine geldiler denetimden geçtik. Denetim zordu diye bir kelime kullanıyor ise yönetim sistemleri belgelendirme denetiminden bahsediyordur. Yönetim sistemleri konusunda yetkili bir belgelendirme kuruluşu denetiminden bahsediyordur.

Belgelendirme kuruluşu tarafından iso belgelendirme denetimi söz konusudur.  Bunun için baş denetçi /denetçiler tarafından denetim gerçekleştirilmesinden bahsetmektedir.

Bir standarttan konuyu açıklamak gerekir ise iso 9001 kalite yönetim standardı. İlk belgelendirme ve ya gözetim denetimi söz konusudur. Akredite belgelendirme kuruluşu tarafından ilk kez belgelendirme gerçekleşecek ise belgelendirme denetimi.

Var olan ISO 9001 belgesinin yönetim sisteminin işletmede yürütülüp yürütülmediğinin kontrolü yapılıyor ise gözetim denetimi gerçekleştirmiş demektir.

İlk belgelendirme denetimi sonucu majör ve ya minör hata yok ise ISO 9001:2015 belgelendirmesi yapar. Gözetim denetimi ise sistemin aksayan yönleri işletmeye bildirilerek kapatmaları gerekir. Bu durumunda ISO 9001 belgesinin devamlılığının sağlanacağı raporlar.