Loader Image

ORDU ISO BELGELENDİRME FİRMALARI

Akredite ISO Belgelendirme firmalarının bulunmadığı Ordu İlinin ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. Ordu’da tarım fındık demektir. Fındık aslında bir orman ağacıdır. Ordu’nun tombul fındık cinsi bütün dünyâda meşhurdur. Dışarıya satılarak döviz temin edilir.

Fındığı işleyerek, iç ve dış pazarlara süren en modern tesis, Sagra Tesisleridir. Bu tesiste ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi mevcuttur. 

Balıkçılık da Ordu'nun yerel ekonomisi ve Doğu Karadeniz Bölgesi için önemli bir sektördür. 110 km kıyı şeridi olan Ordu ilinde 4 ilçesinin deniz kenarında bulunması bir avantajdır. 

Ordu’da avlanma yoluyla deniz ürünleri üretim yılda yaklaşık 25.000-35.000 ton balık üretimi gerçekleşmektedir. Bu rakam Türkiye üretiminin  %7’sine tekabül etmektedir. ​

Kültür balıkçılığında ise, Ordu ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan 30 adet işletmenin 23 adedi tatlı sularda olup, toplam üretim kapasiteleri 240 ton/yıldır. Denizde bulunan 7 adet işletmede ise alabalık, levrek balığı üretimi yapılmaktadır. Bu işletmelerin toplam üretim kapasitesi ise 3.250 ton/yıldır.​

En çok avlanan balıklar hamsi, istavrit, kefal, mezgit, kalkan ve barbunyadır. Ayrıca kara sularında bol miktarda palamut, torik, zargana ve uskumru bulunur.

İlimizde ekonomi, tarım ve hayvancılık sektörüne dayalı olmakla birlikte; sanayi, gıda sektörü başta olmak üzere bası sektörlerde gelişme göstermektedir. Tekstil sanayi Ordu’da son dönemlerde gelişmeye başlayan bir sektör olarak göze çarpmaktadır. Değişik ürünler yelpazesine sahip olan ilde dantel işlemesi ayrı bir özelliğe sahiptir.

İlimizde 3 Adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. 

Ordu Organize Sanayi Bölgesi

Gıda ( 27) Tekstil ( 7 ) Mobilya ( 12 ) Ağırlıklı olmak üzere 71 Adet Üretim tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler sektörlerine göre ISO Belgelendirme Firmalarından ISO 9001 , ISO 14001 , ISO 45001 , ISO 27001 , ISO 22000 , ISO 13485 , ISO 50001 Belgesi almaktadırlar. 

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi

Ünye Organize Sanayi Bölgesi