Loader Image

ISO 9001 BELGESİ MANİSA

ISO 9001 Belgesi Manisa ilimizde yaygın olarak uygulanmaktadır. İlimizin ekonomisi tarım ve sanâyiye dayanır. Manisa ili tarımsal potansiyeli ve tarımsal üretimi ile ülkemizin önde gelen illerindendir. Tarım Üretimi ihracata dayalı olduğu için başta ISO 22000 Belgesi olmak üzere FSSC 22000 ve BRC Belgeleri bulunmaktadır. Türkiye’de en çok üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetiştiren bir ildir. Tarımda zirveye çıkan Manisa, sanâyi ve turizmde de zirveye doğru tırmanmaktadır.

Manisa’da sanayi, Cumhuriyetin ilk yıllarında gıda, dokuma ve deri gibi sanayi dallarında yoğunlaşmışken, 1970’li yıllarda tarımsal ağırlıklı sanayi yapısı değişmeye başlamıştır. 1980’li yıllardan sonra üretim çeşitliliği çoğalmış, 2000’li yıllara gelindiğinde uluslar arası piyasalara hitap eden tarıma dayalı sanayi ürünleri yanında diğer sanayi ürünlerinin de üretimi ilde önemli büyüklüğe ulaşmıştır.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi, imalat sanayinde yoğunlaşmayı sağlayarak, çeşitliliği ve sektörel zenginliği de beraberinde getirmiştir. İmalat Sanayide ki kuruluşlarımız ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi başta olmak üzere ISO 14001 ve ISO 45001 Belgeleri bulunmaktadır. M.O.S.B’de; demir çelik, dokuma ve giyim, elektronik, elektrikli ev aletleri, gıda, kimya, orman, inşaat, otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren birçok firma üretimleriyle bölge sanayi ve ticaret yaşamına can vermektedir.

Günümüzde Organize Sanayi Bölgesi 5 kısımdan oluşmaktadır. Bünyesinde 224 tane fabrika vardır. Burada yaklaşık 51.000 bin kişi istihdam edilmektedir. Dünyada tek noktada en fazla beyaz eşya ve televizyon üretilen yer Manisa’dır. 

Elektrikli Teçhizat ve Bilgisayar Elektronik ve Optik Ürünler imalatında Türkiye’de ilk üçtedir. İkinci sırayı Otomotiv ve üçüncü sırayı İklimlendirme Sanayi almaktadır. Bunda Vestel, Bosch, Klimasan ve yakın zamanda kurulan Mitsubishi Electric gibi büyük işletmelerin etkisi olduğu ve gelecekte de olacağı söylenebilir. Kuruluşlarımız ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 50001 Enerji Verimliliği Yönetim Sistemi Belgesi uygular.  Bu ihracat rakamları Türkiye genelinde Manisa’ya bu sektörlerde listenin üst sıralarında yer almasını sağlamaktadır.