Loader Image

GAZİANTEP BELGELENDİRME KURULUŞLARI

Akredite belgelendirme kuruluşları bulunan Gaziantep , Güneydoğu Anadolu'nun en gelişmiş ilidir. Tarım ve Sanayi ekonominin temelini oluşturmaktadır. Gelirinin % 40'ı tarımdan, % 25'i sanâyiden sağlanır. Faâl nüfûsun % 60'ı tarımda çalışır Önemli bir ticâret merkezidir. 

Gaziantep'teki en önemli sanayi dalları pamuk ve akrilik iplik, halı, un, irmik, makarna, gıda maddeleri, bitkisel yağ, plastik, deterjan üretimi ve deri üretimidir. Gaziantep Belgelendirme Kuruluşları başta ISO 9001 Belgesi olmak üzere ISO 22000 , ISO 45001 , ISO 14001 , ISO 50001 gibi belgelerle bu sektörleri belgelendirmektedir.


Gaziantep'in ülke çapında ihracat payı yüzde 13'tür. Ayrıca kent, antepfıstığı üretim ve ihracatın yüzde 90'ı kuruyemiş işleme ve ihracatının yüzde 85'ini makarna işleme ve ihracatının yüzde 60'ını, pamuk ihracatının yüzde 10'unun elinde tutmaktadır.

İlimizde 4 Adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. 

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi

GAOSB’miz 5 bölgesi ile birlikte 4325 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi konumuna gelmiştir. Organize Sanayi Bölgesi kendi içinde 5 bölgeye ayrılmıştır ve toplamda 1123 Adet işletme faal olarak üretim yapmaktadır. 

Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Islahiye Organize Sanayi Bölgesi

Nizip Organize Sanayi Bölgesi