Loader Image

ISO BELGELERİ BURSA

ISO Belgeleri açısından bilinçli işletmelerin yer aldığı Bursa İlimiz Türkiye’nin ekonomik bakımdan en gelişmiş illerinden birisidir .Bursa’nın ekonomisi tarım ve tarıma dayalı sanâyii, ticâret ve turizme dayanır.

 Mâden bakımından da zengindir olan ilimizTürkiye’nin başta gelen sanâyi merkezlerinden biridir.  Özellikle Otomotiv sanayi ve buna bağlı olarak otomotiv yan sanayi gelişmiştir. Otomobil fabrikası Renault ve Tofaş Bursa’dadır.  Otomotiv yan sanayi  kuruluşları ISO 16949 Belgesi ile belgelidir.

Bir diğer gelişmiş sanayi kolu ise Tekstil ve  Mensucat sanâyidir. Özellikle iplik (naylon, poliester, yün, makara ipliği, dokuma, havlu, boya ve empirme) fabrikalarının sayısı oldukça fazladır.

Türkiye’nin Mobilya kalbi Bursa’nın İnegöl ilçesinde atmaktadır. Mobilya sanayi kuruluşları özellikle ihracata yönelmekte ve ihracat sürecinde kullandıkları başta ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi olmak üzere ISO Belgeleri bulunmaktadır.

İlimiz Sanayileşme açısından  Organize Sanayi Bölgeleri çok gelişmiştir ve 15 Adet OSB bulunmaktadır.

BURSA ORGANİZE SANAYİLER

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi

Organize Sanayi Bölgesi yönetimi Entegre Yönetim Sistemi Uygulamaktadır.

Entegre Yönetim Sistemi kapsamında ;

1) ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi

2) ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi

3) ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemi

4) IS0 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi

mevcuttur.

542 Adet kuruluşun yer aldığı Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde Kümelenme şeklinde Ev Tekstil Kümesi , Otomotiv Kümesi , Giyimlik Kumaş Kümesi yer almaktadır.

Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Deri sanayi için oluşturulmuş olan OSB 2019 yılında karma özelliğinide kazanmıştır. Böylece  Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde artık kimya, makine metal, tekstil, mobilya, otomotiv, plastik, kauçuk ve hayvansal atıktan elde edilen sanayi ürünleri üreten sektörlerin yanı sıra karma  tesislerde de yer almaktadır.

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi

Gürsu Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulmuş daha sonra 23/08/2016 tarihinde bölgenin yeni ismi Uludağ Organize Sanayi Bölgesi olarak değişmiştir. 260 firmanın bulunmaktadır. Karma OSB statüsündedir ve birçok alanda üretim yapmaktadır. Bölgemiz firmaları ağırlıklı olarak; tekstil, hazır giyim, otomotiv yan sanayi, mobilya, gıda, kimya ve benzeri faaliyet gösteren sektörlerde yoğunlaşmıştır. 

Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi  ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi  ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemi ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yöneti Sisyemi ve IS0 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi uygulamakta ve TURKAK Akreditasyonlu ISO Belgeleri bulunmaktadır. 

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

2003 yılında OSB Özelliği kazanmıştır. 153 Adet Sanayi kuruluşu faal olarak yer almaktadır. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi uygulamaktadır ve uyguladığı sistemiTURKAK Akredite olarak belgelendirdiği web sitesinde yer almaktadır. 

İnegöl Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Mobilya Üretimi  , Kereste ve Mobilya yan sanayi dallarında ihtisas orhanize olarak kurulmuş ve Bursa ilimizin yükselen değeri olmuştur. Organize sanayi bölgesi 2022 yılı içerisinde büyümeye gitmiş ve 200 İşletme için açılan yeni yapılanma bölgesine 700 işletme başvuru yapmıştır. 

İnegöl Organize Sanayi Bölgesi

Türkiye’nin ilk İlçe Organize Sanayi Bölgesi olan İnegöl OSB içerisinde Tekstil , Ağaç ve Orman ürünleri , Mobilya ,Gıda , Kauçuk ve Plastik  , Kimya , Cam  ve  sanayi alanlarında işletmeler bulunmaktadır. 

Kayapa Islah Organize Sanayi Bölgesi

Kayapa OSB, otomotiv yan sanayi ile makine sanayi başta olmak üzere değişik sektörlerde üretim yapan, 172 Adet faal işletme bulunmaktadır. ISO Belgeleri açısından  özellikle Otomotiv yan sanayi firmaları ISO 16949 Belgesi le belgelidir.

Kestel Organize Sanayi Bölgesi

Tekstil üreticilerinin ağırlılı olduğu Organize Sanayi Bölgemizde toplam 78 faal işyeri bulunmaktadır. Bu işyerlerinin 56 tanesi tekstil, 3 tanesi gıda, 12 tanesi metal, 2 tanesi plastik, bir tane mobilya ve 4 tane de diğer sektörlerde faaliyet göstermektedir. Gıda Sanayi kuruluşları ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi sahibidir.  

OSB Yönetimiz 2022 Mart ayında TS EN ISO 50001:2018 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ ile belgelenmiştir.

Mustafakemalpaşa Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi

Mustafakemalpaşa da mermer kaynaklarının bol miktarda bulunması,ocaklara yakın olması nedeni ile bölgede OSB kurulmuştur. 11 Adet Mermer işleme alanında faaliyet gösteren işletme yer almaktadır. 

Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi

OSB bölgesinde 61 adet farklı sektörden işletme yer almaktadır.  

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi

2001 Yılında OSB özelliği kazanmıştır.  Ağırlıklı olarak Mobilya Tekstil ve Otomotiv Sanayi olmakla beraber 320 Faal kuruluş bulunmaktadır.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesidir. Otomotiv sanayi başta olmak üzere 337 kuruluş yer almaktadır.

Tekstil Boyahaneleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Yenice Islah Organize Sanayi Bölgesi

Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi