Loader Image

KALİTE BELGESİ NEDİR

Kalite belgesi ISO 9001 kavramı daha çok kuruluşlar tarafından yanlış ifade edilmektedir. Bu belge ürün kalitesini vurgulamak için kullandıklarını görüyoruz ; aslında belgelendirilmiş oldukları ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini anlatmak için söylemektedirler.

Bir ürünün TSE (Türk Standartlar Enstitüsü) ve ya CE ( Avrupa ya Uyumluluk) belgesi gibi üretmiş olduğu ürünün kalitesini belirleyen Ulusal ve ya Uluslar arası belgeleri olsa da bu kavramı daha çok iso belgesi için kullanmaktadırlar.

ISO 9001 standardı bir kuruluşun ürün hizmet kalitesini değil işletmenin yönetim sistemi kalitesini ortaya koymalarını sağlayan bir standardıdır.

Piyasada iso belgeli ürün reklam aldatmacalarına aldanmamalısınız. Bir ürün ISO 9001 belgeli olamaz. Ancak o ürünü üreten kuruluş adına ISO 9001:2015 Belgesi olur.

Bu ürünün nihai kalitesini anlatan bir belgede değildir.  Kalite belgesi ISO 9001 Ürünle ilgili test, analiz , rapor anlamına gelmez.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi işletmelerin ürün hizmet üretir iken; yönetim sistemi açısından her bir proseslerini kontrol altına aldıklarını belgeleyen bir yaklaşımdır.